Krukker til haven

Frostsikker Skandinavisk Design

Christian Bruun’s krukker til haven, Earth Cylinder og GRO, fås i følgende størrelser:
Cylinder:  Ø26cm-Ø36cm-Ø46cm-Ø51cm-Ø55cm
GRO:  Ø17cm-Ø22cm-Ø25cm-Ø32cm-Ø40cm

Plantekrukker: Diameter 26 cm / 12,5 liter

Plantekrukker: Diameter 36 cm / 25 liter

EARTH CYLINDER – Ø46 cm / 50 liter

    EARTH CYLINDER – Ø51 cm / 70 liter
    NYHED

    EARTH CYLINDER – Ø55 cm / 100 liter
    NYHED

    Plantekrukker: GRO, diameter 17-40 cm

    Specialløsninger & tilbehør

    Vi anbefaler at du tager personlig kontakt, hvis du ønsker nogle af de tilpasninger der er vist nedenfor. Ring på 29 66 15 65 eller skriv på: christian@christianbruun.com

    • • •

    Christian Bruun har gentænkt de store havekrukkers form og funktion med Earth Cylinder.
    Han fremhæver dem i indretningen, som et kunsthåndværk i sin egen ret.
    De cylinderformede store krukker til haven fås i tre størrelser, flere strukturer og farver.
    De er tilpasset skandinavisk byggestil, kan sammensættes individuelt og de frostsikre havekrukker står lige smukt ude som inde.
    De kan bruges enkeltvis eller stablet i søjler med 2 eller 3 krukker.

    •  VIDEO: Sådan planter du
    • 
    VIDEO: Christian Bruun i Vietnam

    • • •

    Spørgsmål & Svar om krukker til haven

    Nedenfor finder du svar på nogle af de mest almindelige spørgsmål om krukker til haven.

    Er der frost-garanti på krukker til haven?

    Ja, vi garantere at de krukker til haven du køber her er 100% frostsikre. Skulle du mod forventning få frostskader på en af dem, får du en ny. Men indtil nu er det aldrig sket for nogle af vores kunder.

    Hvorfor bliver krukkerne fremstillet i Vietnam?

    Vietnam har en lang tradition for at lave store udendørs krukker. På vores værksted i Vietnam brændes krukkerne med træ i de meget store traditionelle keramiske ovne, kaldet “LoBâu” – drageovne.

    Ovnene er for nyligt forbedret med et røgrenseanlæg, sådan at de traditionelle ovne nu lever op til de nye miljøkrav.

    Bliver krukker til haven meget varme i solen?

    De fleste af krukkerne fås i matte og lyse farver, der ikke suger solens varme til sig. Planterne klarer sig generelt bedre i lyse krukker.

    Er krukker til haven fremstillet miljørigtigt?

    Christian Bruun arbejder selv ca. 8 uger om året på værkstedet i Vietnam. Det har altid betydet meget, at værkstedet er et dejligt sted at arbejde, at håndværkerne får en ordentlig løn og har gode arbejdsvilkår.

    Der bruges i ikke miljøfarlige stoffer i glasurerne, brændet er overskudstræ og Christian Bruun CPH kompenserer det fulde CO2-aftryk ved at plante ny skov i Vietnam.